Osnovne informacije o virusu i bolesti

Bolest se brzo širi i to izravnim kontaktom sa zaraženom osobom, kapljičnim putem (kihanjem i kašljanjem) te dodirom predmeta i površina koje su izložene virusu.

Trenutno se procjenjuje da vrijeme inkubacije  (vrijeme između izlaganja virusu i pojave simptoma) traje između 2 i 12 dana.

Cjepivo trenutno ne postoji. Ne postoji ni posebno liječenje ove bolesti izuzev liječenja simptoma i pružanja njege.

Najvažnije preventivne mjere zaštite su: pranje ruku, izbjegavanje kontakata sa oboljelima, izbjegavanje kontakata sa divljim i domaćim životinjama, korištenje maramica, konzultiranje liječnika prema  navedenim uputama.

Na dijagnostiku i testiranje upućuje liječnik ukoliko smatra da je potrebno. On ujedno upućuje osobu i u daljnji postupak vezan uz testiranje.

Upute o pranju i dezinfekciji ruku: ruke treba prati često i temeljito sapunom i vodom najmanje 20 sekundi. Kada sapun i voda nisu dostupni može se koristiti dezinficijens koji sadrži najmanje 60% alkohola. Virus ulazi u tijelo kroz oči, nos i usta, stoga ove dijelove tijela ne treba dirati neopranim rukama.

Rizične skupine su: osobe iznad 65 godina starosti, odnosno osobe s kroničnim bolestima (poput povišenog tlaka, srčanih bolesti, dijabetesa, poremećaja jetre i bolesti dišnih puteva), djeca te pušači.

Kako razlikovati zarazu koronavirusom od prehlade i gripe?

Simptomi zaraze koronavirusom slični su simptomima prehlade i gripe. Provjerite kako prepoznati simptome zaraze i ako sumnjate da ste zaraženi, telefonski kontaktirajte svojeg liječnika ili dežurnu epidemiološku službu.
Gripa, prehlada ili COVID-19? Jednostavan način prepoznavanja simptoma pogledajte na linku.



Preporuke za kućanstva i ostale zatvorene prostore

Više na mrežnim stranicama Vlade RH posvećenim informiranju o korona virusu.


KORONA
ispiši stranicu ispiši stranicu